5(18), сентябрь-октябрь 2002
. . .
.
»  HOME | ENG
.
.
.
.
 

Розкопки ранньослов’янського поселення Олександрівка біля Чернігова в 1994 році


Р.В.Терпиловський, Ю.М. Ситий, О.В. Шекун,
Інститут археології НАН України, Київ
Чернігівський педагогічний інститут, Чернігів
Чернігівський історичний музей, Чернігів

Експедиція Чернігівського історичного музею разом із Чернігівським педагогічним інститутом продовжувала охоронні розкопки поселення IV-VIII ст. Олександрівка І, розташованого за околицею м. Чернігова.

На обох берегах балки чотирма розкопами досліджено 3600 м2 (загальна розкрита площа тепер сягає 16 тис.м2). Забудова витягнута смугою 40-80 м завширшки вздовж берегів балки. Ями концентруються поблизу споруд або тягнуться від них вузькими смугами вглиб тераси. Досліджено шість споруд, серед них три житла, та 210 господарчих ям.


Найцікавішою виявилась напівземлянка № 24 (3,4x4 м), заглиблена у материк на 0,35 м, з центральним стовпом і трьома опалювальними спорудами. Дві з них врізані у північну стінку котловану, обмазану глиною, пропеченою до червоного кольору, третя - у протилежну стінку. В двох печах зафіксовані сліди глинобитного склепіння. Із житла походять: жорно з вулканічного туфу діаметром 40 см, залізна бритва із зігнутою спинкою, низьке біконічне пряслице. Знайдена кераміка була представлена п’ятьма-шістьма горщиками київської культури, а також двома гончарними посудинами черняхівської культури.


Житло № 26 було напівземлянкою, орієнтованою кутами по сторонах світу, квадратною в плані із сторонами 3,6 м, глибиною 0,3 м. Дев’ять стовпових ям знаходились в кутах, посередині стін і в центрі.


Рис. 1. Олександрівка-I. Знахідки з горизонту київської культури : 1-4 - залізо, 5, 6 - бронза; 7 - скло, 8, 11 - черняхівська гончарна та 9, 10, 12 - київська ліпна кераміка.

В материковий останець, залишений в північному куті будівлі, врізана округла в плані діаметром 0,7 м піч із земляною черінню. В східному куті розміщувались три ями із скупченнями глиняної обмазки. В заповненні житла зустрінута ліпна кераміка сахнівсько-волинцівського типу та глиняне пряслице.


Три споруди мали господарче призначення. Дві мали в плані овальну форму (розміри 2-2,1x2,6-3 м) та глибину 0,6 і 0,9 м, а третя - підпрямокутну з заокругленими кутами 1,5x3 м глибиною 0,9 м. В її заповненні знайдена черняхівська бронзова фібула воїнського типу. Ями-погреби в більшості були округлими з діаметрами до 1,5 м та глибиною до 1 м, - а також овальними в плані (максимальні розміри 1,5x1,7-2,25 м, глибина до 0,9 м). Стінки ям прямовисні або трохи похилі, іноді господарчі ями розширюються донизу. Приблизно у чверті ям знахідки відсутні. В чотирьох ямах зустрінута кераміка сахнівсько-волинцівського типу, в інших - київської культури, яка іноді супроводжувалась окремими фрагментами черняхівського посуду. Серед знахідок, виявлених у ямах, відзначимо залізні шпору з конічним шипом та гачками на кінцях дужки, остень, кресало, бронзове кільце, намистини із пасти та прозорого скла.Синтаксис сноски:
Р.В.Терпиловський, Ю.М. Ситий, О.В. Шекун. Розкопки ранньослов’янського поселення Олександрівка біля Чернігова в 1994 році // Восточноевропейский археологический журнал, 5(18) сентябрь-октябрь 2002, (http://archaeology.kiev.ua/journal/
050902/terpilovsky_syty_shekun.htm)
.
 

© 2002 Восточноевропейский археологический журнал

.
. . .
.
.  Комментарии .
.

 

Комментарии: записей - *
» Читать / Комментировать