6(13), ноябрь-декабрь  2001    

Дослідження пізньосередньовічної каплиці Іллінського монастиря у Чернігові в 1994 році

В.Я. Руденок, Т.Г. Новик, Н.В. Семенюк
Чернігівський державний архітектурно-історичний
заповідник


Археологічна експедиція Чернігівського державного архітектурно-історичного заповідника за участю студентів історичного факультету Чернігівського державного педагогічного інституту ім. Т.Г. Шевченка під час польового сезону 1994 року здійснила дослідження цегляної каплиці біля входу до Новоантонієвих печер, що розташовані на протилежному (західному) до Іллінської церкви схилі яру на відстані 60 м від неї.


Пам’ятка була знайдена у вересні 1993 року під час археологічних досліджень. Але у зв’язку із завершенням польового сезону повних досліджень споруди не проводилось.


У 1994 році об’єкт був повністю розкопаний, після чого з’ясувалось, що це цегляна каплиця, яка оформлювала вхід до Новоантонієвої печери. Вона непогано збереглась (у західній частині зафіксовані навіть залишки скріплення). Це дозволяє здійснити її реконструкцію.


Каплиця має прямокутну у плані форму, її розмір 5,0х4,5 м по зовнішньому контуру. Товщина стін 0,7-0,8 м. Вона змурована з цегли блідо-червоного кольору розміром 34,5х16х6 см. Підлога вистелена цеглою розміром 30х15х6 см з канелюрами. Стіни каплиці збереглися на висоту від 1,10 м до 2,10 м. Споруда не має вікон, але з внутрішнього боку стін влаштовані чотири прямокутні з напівциркульним завершенням ніші.


Пам’ятка має два входи: один з тераси, а другий з’єднував її з печерою. Обидва вони зачинялися дверима, про що свідчать залишки дерев’яних конструкцій. Стіни каплиці були покриті вапняним тиньком. З обох боків до неї пізніше прибудовано цегляні підпірні стіни. Під каплицею зафіксовані залишки зруйнованої при її будівництві підземної галереї. Все це свідчить про тривалий період функціонування цієї частини Іллінського монастиря.


Вверх | Home | Сервер

© 2001 Восточноевропейский археологический журнал. All rights reserved.
Лаборатория аналитических исследований НИИПОИ МКИ Украины.